Lektury XXI Wieku

Zapowiedź Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka że zrealizuje apel Zimbardo, Briana Tracy i Goldie Hawn aby dostosować lektury szkolne do współczesnych czasów, wzbudziło wielkie zainteresowanie i szansę na to by oprócz kanonu który będzie pobudzał uczucia patriotyczne to również wejdą do niego takie lektury które są pożyteczne, przekazują uniwersalne wartości.

 

Ten artykuł jest przede wszystkim kierowany do Ciebie, owszem fajnie jest gdybyś zapoznał się z Nim  Minister Edukacji oraz nauczyciele i wyrazili o tym swoje zdanie ,w internecie jest lista obecnych lektur szkolnych  i z łatwością możesz się dowiedzieć czy książki które chcesz by miały wpływ na wychowanie Twojego Dziecka . Jesli nie, żadna strata to okazja byś te wartości prekazała Dziecku sama.

Dziś Dzieci bardzo łatwo chłoną treści, z odwagą mówią o swoich prawach, potrafią wyrazić to co czują, a jesli dowiedzą się że to dla ich szczęścia chętniej spędzą z Tobą czas jak z Domkiem Barbie. Jesli jest  jakieś zagrożenie to to że nie widzą drugiej strony medalu, że istnieje ból i cierpienie, empatie rozwija modlitwa , szczególnie gdy modlimy się oz zdrowie Babci , Dziadka czy chorego kuzyna.

Drugim poważnym zagrożeniem jest stopniowa utrata pewnosci siebie. Słusznie Brian Tracy mówi że wszyscy jesteśmy Geniuszami do 5-go roku życia, Rodzice nas rozpieszczają i mówią jacy jesteśmy cudowni, a Dzieci w to wierzą i takie są.

Jack Canfield ujął to inaczej, przytoczył statystyki, 80 % osób idących do szkoły posiada pewnośc siebie, gdy kończymy szkołę jest ich zaledwie 20 % a przecież powinno być zupełnie odwrotnie.

Patrząc dziś to dla Dziecka może być szok, z dnia na gdy każdy w rodzie podziwiali jaka jest inteligentna i wspaniała, okazuje się że jest całkiem przeciętna i już nie walczy by być najlepsza w klasie lecz by nie dołączyć do tych najgorszych.

Jesli Dziecko ma jeszcze oparcie w Rodzicach które potrafi popracować nad nią i je zmotywować  to okay, gorzej jeśli oni również sie poddadzą i tu kolejny problem, większość Dzieci nie będzie chciało sie jeszcze uczyć z Rodzicami, to obawa że rownież Rodzice będą je uważali jako przeciętnika i czar pięknego dzieciństwa pryśnie. Tu jednak przychodzi wam z pomocą Adele Faber Jak mówić żeby Dzieci się uczyły i seria Jolanty Gajdy ABC Mądrego Rodzica.

Lektury które uważam za pożyteczne podzieliłem na dwie kategorie :

Dla Dzieci

 

Balsam dla duszy –  Jack Canfield , Mark Hansen

Jack Canfield i Mark Hansen, autorzy bestsellerowej serii „Balsam dla duszy”, wspólnie z Patty Hansen (żoną Marka) i Irene Dunlap przygotowali pierwszy Balsam przeznaczony dla dzieci.

Dzieciaki chciały mieć własny Balsam dla duszy i oto go mają! Balsam dla duszy dziecka został napisany dla czytelników w wieku szkolnym. Czasami wydaje ci się, że życie to fantastyczna zabawa, lecz bywa i tak, że okazuje się strasznie skomplikowane: wszędzie, gdziekolwiek spojrzysz, widzisz przemoc i agresję, coraz więcej rodziców się rozwodzi albo po prostu masz wrażenie, że nie jesteś taki jak inni. W tej książce znajdziesz odpowiedzi i otuchę, pomoże ci ona urzeczywistnić marzenia. Czytając zabawne historyjki o przyjaźni i rodzinie, a także poważne opowieści o trudnych wyborach i odważnych dzieciakach, będziesz się śmiał, płakał i myślał. A przede wszystkim pogodzisz się ze sobą.

 

Dywizjon 303 – Arkady Fiedler

„Dywizjon 303” jest pięknym i porywającym reportażem z pola bitwy. Autor skupia się przede wszystkim na najważniejszych wydarzeniach z udziałem Polaków. Nie brakuje również „zbliżeń” na konkretne osoby. Mamy okazję poznać wyczyny takich asów, jak Witold Urbanowicz czy sierżant Frantiszek. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie powietrzne zmagania obudowane są wątkami cywilnymi.

Dywizjon 303″ powstał „na rozkaz” Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, a jego pierwsze wydanie miało miejsce jeszcze w 1942 roku. Sam autor tak oto wypowiada się na temat genezy swojego dzieła: „Spośród wszystkich moich książek Dywizjon 303 jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków: pierwsze stronice powstawały już podczas ostatniej fazy owego osobliwego dramatu, nazwanego Bitwą o Brytanię, a ostatnie stronice kończyłem kilkanaście tygodni później, kiedy wciąż jeszcze, niby echo owej bitwy, warczały nocą nad Londynem motory Luftwaffe i padały bomby na miasto.

 

Przygody Koziołka Matołka – Kornel Makuszyński

 

 

Cykl obrazkowy historyjek z fabułą pisaną wierszem (księgi 1-4). Autor z humorem kreśli przygody koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie „kozy kują” popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu, w dalekich i egzotycznych krajach. Według książki powstało kilkadziesiąt odcinków serialu animowanego.

JRR Tolkien – Hobbit

 

Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena Władcy Pierścieni. W 2012 roku ukazała się filmowa adaptacja książki w reżyserii Petera Jacksona

Co robisz gdy się martwisz. Poradnik dla lękliwych Dzieci – James Crist

Czy Twój syn lub córka należą do tych dzieci, które stale się czegoś boją? Wiele maluchów przechodzi przez fazę, gdy potwory czają się za każdym rogiem.

Pojawiają się nowe lęki: woda, ciemność, rzeczy pod łóżkiem lub w szafie, strach przed rozmową z nowymi ludźmi, klaunami, wsiadaniem do pociągu…

 

Wielka Księga Uczuć – Mary Hoffman

Jeśli Twoje dziecko ma cztery lata lub jest starsze, to ta książka jest dla Ciebie. Zaczyna się od zadania dziecku prostego pytania: “Jak się dziś czujesz?”.

Wielka księga uczuć pomaga odkrywać takie emocje jak radość, smutek, nuda, zainteresowanie, itp. Proste zwroty zachęcają nawet małe dzieci do nauki rozpoznawania uczuć i rozmawiania o nich.

Ten typ komunikacji jest bez wątpienia najlepszym sposobem na promowanie samopoznania oraz dialogu emocjonalnego. Oba z nich są kluczowe, by uzyskać pozytywną dynamikę w rodzinie.

Agnieszka Frączek – Dobre Obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie

 

„Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o Bon Tonie” to propozycja dla każdego. Pełna jest dowcipnych i zabawnych wierszyków odwołujących się do dziecięcych zabaw i rymowanek. Bawią one zaskakującymi skojarzeniami, a przy tym uczą wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Dzięki nim zasady dobrego wychowania przestaną być dla Ciebie tajemnicą. Nauczysz się ich w sposób lekki, łatwy i przyjemny. Wszystko to za sprawą Agnieszki Frączek, która na niespełna sześćdziesięciu stronach zawarła kluczowe zasady tak zwanego Bon Tonu.
 
10 Mnut Uważności – Goldie Hawn
 
10 minut uważności to mistrzowskie połączenie wyników najnowszych badań naukowych i prostych, zrozumiałych rad z rzadkimi retrospekcjami dotyczącymi olśnień, które sprawiły, że Goldie zajęła się kwestią szczęścia wśród dzieci. To frapująca lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców pragnących wychować skupione, zrównoważone i szczęśliwe dzieci.

 

 
 
Dla Młodzieży 

Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński

 

Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów – Rudym, Alku, Zośce, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia – od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie!

Christine F – Dzieci z dworca ZOO

Światowy i krajowy bestseller. Przejmujący prawdziwością opisów pamiętnik narkomanki. Christiane F. opowiada swoją historię oraz dzieje rówieśników, przyjaciół, często bardzo młodych narkomanów, z których wielu tragicznie kończy życie, nie mogąc zerwać z nałogiem.

 

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie
 
Ta książka ułatwi ci swobodne poruszanie się w biznesie. Przyda się w życiu rodzinnym i towarzyskim. Każda rada w niej zawarta wydaje nam się oczywista. Wiedza o życiu, człowiecza mądrość tkwi w naszej podświadomości. Sztuką jest wydobycie tej mądrości i zastosowanie w działaniu.
 

5 Języków miłości – Gary Chapman 

 

Mąż i żona rzadko posługują się tym samym językiem miłości.

Zazwyczaj używamy swojego własnego języka i frustrujemy się, gdy nasz współmałżonek nie rozumie tego, co chcemy mu zakomunikować. Pragniemy, by okazywał nam miłość w ten sam sposób, co my, jednocześnie wysyłając sygnały, których on/ona nie rozumie.

 
Jak pogłębić inteligencje emocjonalną – Jeanne Segal
 

 

‘‘Jeśli stosujesz w praktyce to, o czym piszę w tej książce, twój EQ wzrasta z każdym dniem. Rozwój trwający całe życie jest praktycznie nieuchronny, kiedy korzystasz z dobrodziejstw EQ, i nie jest to tylko rozwój emocjonalny.(…) Kiedy masz wysoki EQ, wszystko jest możliwe, nie tylko dlatego, że dobrze się czujesz i jasno myślisz, ale także dlatego, że emocje dostarczają ogromnej motywacji do działania. Znalazłeś w swoim wnętrzu narzędzie umożliwiające realizację twoich marzeń. Ma ono wielką moc, jest ekspansywne i niezniszczalne, ponieważ kiedy wiesz, co czujesz sam, wiesz także, co czują inni. Dodaj empatię do pasji, a będziesz działał nie tylko dla swego własnego dobra, ale i dla dobra innych.(…)W miarę rozwoju twej inteligencji emocjonalnej przekonasz się, że różnice między osobowościami, poglądami, wartościami i pragnieniami nie muszą dzielić.’‘ Jeanne Segal.
 
Zyj pełnią życia – Norman V Peale
 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
No votes yet.
Please wait...